o. Maksymiliana Kolbe
Niepokalanów, 5-20 VIII 1940 1
Oddać się Niepokalanej możemy w różnoraki sposób i oddanie to możemy wyrazić różnymi słowami, a nawet wystarczy jedynie wewnętrzny akt woli, bo ten właściwie zawiera istotę naszego oddania się Niepokalanej.
Dla ułatwienia jednak istnieje pewna formułka zawierająca ducha Milicji Niepokalanej.
"O Niepokalana, nieba i ziemi Królowo, Ucieczko grzesznych i Matko
nasza najmiłościwsza, Ty, której Bóg cały porządek miłosierdzia
powierzyć raczył, ja, niegodny grzesznik, rzucam się do stóp Twoich
kornie błagając, abyś mnie całego i zupełnie za rzecz i własność swoją
przyjąć raczyła i uczyniła ze mną wraz ze wszystkimi władzami mej duszy
i ciała i z całym mym życiem, śmiercią i wiecznością, cokolwiek Ci się
podoba.
Użyj także, jeżeli zechcesz, mnie całego, bez żadnego zastrzeżenia, do dokonania tego, co o Tobie powiedziano: Ona zetrze głowę twoją Rdz 3,15, jako też: Wszystkie herezje samaś zniszczyła na całym świecie,
abym w Twoich niepokalanych i najmiłościwszych rękach stał się
użytecznym narzędziem do zaszczepienia i jak najsilniejszego wzrostu
Twej chwały w tylu zbłąkanych i obojętnych duszach, a w ten sposób do
jak największego rozszerzenia błogiego Królestwa Najświętszego Serca
Jezusowego. Albowiem gdzie Ty wejdziesz, tam łaskę nawrócenia
i uświęcenia wypraszasz, przez Twoje bowiem ręce wszelkie łaski
z Najsłodszego Serca Jezusowego na nas spływają.
Dozwól mi chwalić Cię, o Panno Przenajświętsza.
Daj mi moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim".
Akt ten składa się z trzech części: 1) wezwania; 2) prośby, by nas na własność przyjąć raczyła; 3) prośby, by nas użyć raczyła do pozyskiwania dla Niej innych dusz.
W wezwaniu mówimy nasamprzód:
O Niepokalana
Zwracamy się do Niej tym imieniem, bo Ona sama w Lourdes tak swoje Imię podać raczyła: Niepokalane Poczęcie. Niepokalany a jest Bóg i każda z Trzech Osób Bożych, ale nie jest On poczęty. Niepokalani b aniołowie, ale i u nich nie ma poczęcia. Niepokalani c pierwsi rodzice przed grzechem, ale i ci poczęci nie byli. Niepokalany d Pan Jezus i poczęty, ale nie był On poczęciem, ponieważ jako Bóg istniał już przedtem i stosowały się do Niego słowa Imienia Bożego objawione Mojżeszowi: "Jam jest, którym jest" Wj 3,14, który zawsze jest, a nie poczyna być. Inni ludzie są poczęciem, ale skalanym. Ona jedna jest nie tylko poczęta, ale Poczęciem i to Niepokalanym. Nazwa ta mieści wiele więcej tajemnic, które z czasem odkrywane będą. Wskazuje ona bowiem, że jakoby do istoty Niepokalanej należało Jej Niepokalane Poczęcie. - Miła Jej musi być ta nazwa, bo oznacza pierwszą łaskę, jaką Ona w pierwszej chwili swego istnienia otrzymała, a pierwszy dar jest darem najmilszym. Sprawdza się ta nazwa i poprzez Jej życie, bo zawsze była nieskalana. Stąd i łaski pełna, i Pan Bóg z Nią zawsze, i do tego stopnia z Nią, że aż się stała Matką Syna Bożego.
Nieba i ziemi Królowo
W rodzinie kochający rodzice spełniają, w czym tylko mogą, wolę dziatek, o ile ta nie jest dla nich szkodliwa. Tym bardziej Pan Bóg, Stwórca i Pierwowzór ziemskich rodziców, chce spełniać wolę swoich stworzeń, o ile ta nie jest dla nich szkodliwa, czyli jest zgodna z Jego wolą. Niepokalana w niczym nie odchyliła się od woli Bożej. We wszystkim miłowała Wolę Bożą - Boga, więc też słusznie nazywa się Wszechmocą proszącą, ma wpływ na Boga samego, na cały wszechświat 2, jest Królową i nieba, i ziemi. W niebie wszyscy uznają władanie Jej miłości. A ta część pierwszych aniołów, która Jej królowania uznać nie chciała, utraciła też miejsce swoje w niebie 3.
Jest też Królową i ziemi, jako Matka Boga samego. Ale pragnie - i ma
prawo do tego - być dobrowolnie uznawaną przez każde serce, być kochaną
jako Królowa każdego serca, by przez Nią to serce oczyszczało się coraz
bardziej, niepokalane się stawało, do Jej Serca podobne i coraz bardziej
godne zjednoczenia z Bogiem, Miłością Bożą, Najświętszym Jezusa Sercem.
Ucieczko grzesznych
Pan Bóg jest miłosierny, nieskończenie miłosierny, a nawet też i sprawiedliwy, i to nieskończenie sprawiedliwy, tak że nawet najdrobniejszego grzechu znieść nie może i pełnego za niego zadośćuczynienia wymagać musi. Szafarką nieskończonej wartości Krwi Przenajświętszej Pana Jezusa, która obmywa te grzechy, jest uosobione miłosierdzie Boże w osobie Niepokalanej. Stąd słusznie Ją nazywamy Ucieczką grzeszników, wszelkich grzeszników, chociażby ich grzechy były nawet jak najcięższe i jak najliczniejsze. Chociażby się im zdawało, że dla nich nie ma już miłosierdzia. Owszem, każde oczyszcznienie duszy jest dla Niej nowym potwierdzeniem Jej tytułu Niepokalanego Poczęcia i im e dusza jest bardziej pogrążona w grzechy, tym więcej okazuje się potęga Jej niepokalaności, że daje takiej duszy śnieżną czystość.
Matko nasza najmiłościwsza
Niepokalana jest Matką całego naszego życia nadprzyrodzonego, bo Ona Pośredniczką łask, owszem Matką łaski Bożej, stąd Matką naszą w dziedzinie łaski, w dziedzinie nadprzyrodzonej. A Matką najmiłościwszą, bo nie masz Matki tak kochającej, tak miłującej, tak Boskiej, jak Niepokalana, cała Boska.
Ty, której Bóg cały porządek miłosierdzia powierzyć raczył
W rodzinie cieszy się nieraz ojciec, gdy matka wstawiennictwem swoim powściągnie jego karzącą rękę nad dzieckiem, bo wtedy sprawiedliwości staje się zadość i miłosierdzie też się okazuje. Nie bez powodu bowiem zawiesza się sprawiedliwość. Podobnie i Pan Bóg, by nas nie karać, daje nam duchową matkę, której wstawiennictwu nigdy się nie opiera. Stąd święci twierdzą, że Pan Jezus sobie zachował porządek sprawiedliwości, Niepokalanej oddając cały porządek miłosierdzia 4.
W drugiej części aktu mówimy:
ja, niegodny grzesznik. Uznajemy tutaj, że nie jesteśmy, jak Ona niepokalani, ale grzesznikami. Tym bardziej, że nikt z nas nie mógłby powiedzieć, iż bez grzechu do dnia dzisiejszego przebył, ale czuje się winnym wielu niewierności. Mówimy też "niegodny, bo doprawdy między Istotą nieskalaną a grzechem skażoną jest poniekąd nieskończona różnica. Stąd z całą prawdą uznajemy się niegodnymi do Niej zwracać, do Niej się modlić, do stóp Jej upaść, by nie stać się podobnymi do pysznego Lucyfera, stąd też mówimy:
ja, niegodny grzesznik. Uznajemy tutaj, że nie jesteśmy, jak Ona niepokalani, ale grzesznikami. Tym bardziej, że nikt z nas nie mógłby powiedzieć, iż bez grzechu do dnia dzisiejszego przebył, ale czuje się winnym wielu niewierności. Mówimy też "niegodny, bo doprawdy między Istotą nieskalaną a grzechem skażoną jest poniekąd nieskończona różnica. Stąd z całą prawdą uznajemy się niegodnymi do Niej zwracać, do Niej się modlić, do stóp Jej upaść, by nie stać się podobnymi do pysznego Lucyfera, stąd też mówimy:
Rzucam się do stóp Twoich, kornie błagając, abyś mnie całego i zupełnie za rzecz i własność swoją przyjąć raczyła
Tymi słowami prosimy, tymi słowami błagamy Niepokalaną, by przyjąć nas raczyła, i ofiarujemy się Jej całkowicie i pod każdym względem jako Jej dzieci i jako z miłości niewolnicy, i jako słudzy, i jako narzędzia, i pod każdym, każdym względem, pod każdym tytułem, który kiedykolwiek ktokolwiek mógłby jeszcze wyrazić. I to jako rzecz i własność do Jej swobodnej dyspozycji, do używania nas i zużycia aż do całkowitego wyniszczenia.
I uczyniła ze mną wraz ze wszystkimi władzami mej duszy i ciała, i z całym mym życiem, śmiercią i wiecznością, cokolwiek Ci się podoba
Tu oddajemy Jej całą istotę naszą, wszystkie władze duszy, a więc: i rozum, i pamięć, i wolę - wszystkie władze ciała, więc zmysły wszystkie i każdy w szczególności, i siły, zdrowie czy chorobę, oddajemy Jej całe nasze życie ze wszystkimi jego przejściami czy przyjemnymi, czy przykrymi, czy obojętnymi. Oddajemy Jej naszą śmierć, kiedykolwiek i gdziekolwiek, i w jakikolwiek sposób ona nas spotka. A nawet i wieczność całą. Owszem, spodziewamy się, że tam dopiero bez porównania doskonalej do Niej należeć będziemy mogli. W ten sposób wyrażamy pragnienie i błaganie, by nam dozwoliła coraz doskonalej pod każdym względem stawać się Jej.
W trzeciej części aktu prosimy Ją:
Użyj także, jeżeli zechcesz, mnie całego, bez żadnego zastrzeżenia, do dokonania tego, co o Tobie powiedziano: Ona zetrze głowę twoją Rdz 3,15, jako też: Wszystkie herezje samaś zniszczyła na całym świecie
Na figurach i obrazach Niepokalanej widzimy zawsze węża u Jej stóp, okalającego glob ziemski, któremu Ona głowę nogą ściera.
On, szatan, grzechem skalany, usiłuje skalać nim wszystkie dusze na
ziemi, nienawidzi Tej, co zawsze nieskalana była. Czyha na Jej piętę
w Jej dzieciach i w walce z Nią zawsze Ona ściera jego głowę w każdej
duszy, która się do Niej ucieka. Prosimy Ją, by i nas użyć raczyła,
jeżeli zechce, jako narzędzie do ścierania pysznej głowy węża w duszach
nieszczęśliwych. Pismo św. dodaje, podając wspomniany wiersz: "A ty
będziesz czyhał na piętę Jej" Rdz 3,15 i w rzeczwistości zły duch
w szczególny sposób czyha na tych, którzy się Niepokalanej oddają, chcąc
przynajmniej w nich Ją znieważyć. Ale usiłowania jego w duszach
szczerze oddanych kończą się zawsze tym sromotniejszą jego klęską, stąd
jeszcze gwałtowniejsza bezsilna wściekłość.
Słowa: "Wszystkie herezje samaś zniszczyła na całym świecie" wzięte
są z pacierzy kapłańskich, które Kościół każe powtarzać o Niej. Mówi
Kościół "herezje", a nie heretyków, bo tych Ona miłuje i właśnie z tej
miłości pragnie uwolnić ich od błędu herezji. Mówi "wszystkie" bez
żadnego wyjątku. "Sama", gdyż sama wystarczy; Jej jest bowiem Bóg ze
wszystkimi skarbami łask nawrócenia dusz i uświęcenia. Po całym świecie;
żaden zakątek ziemi nie jest tu wyłączony. W tym miejscu aktu
poświęcenia błagamy Ją, by nas użyć raczyła do wyniszczenia całego
cielska węża, świat oplatającego f, którym są najrozmaitsze herezje.
Abym w Twoich niepokalanych i najmiłościwszych rękach stał się użytecznym narzędziem do zaszczepienia i jak najsilniejszego wzrostu Twej chwały w tylu zbłąkanych i obojętnych duszach
Na świecie widzimy tyle nieszczęśliwych, zbłąkanych dusz, nie znających nawet celu swego życia, miłujących różne dobra znikome zamiast jednego dobra, Boga. Wielu też jest obojętnych względem miłości najwyższej. Pragniemy zaszczepienia i jak najsilniejszego wzrostu chwały Niepokalanej w tych duszach i błagamy Ją, byśmy w Jej rękach niepokalanych i najmiłościwszych byli narzędziem do tego użytecznym, by nie dozwoliła nam sprzeciwiać się sobie, by nas przymusiła, gdybyśmy Jej słuchać nie chcieli.
A w ten sposób do jak największego rozszerzenia błogiego Królestwa Najświętszego Serca Jezusowego
Najświętsze Serce Jezusowe to miłość Boża ku ludziom. Królestwo Jego to panowanie tej miłości w duszach ludzkich, którą Pan Jezus okazał w żłobku i przez całe życie, i na Krzyżu, i w Eucharystii, i przy daniu nam swej Matki za matkę i którą to miłość w sercach ludzkich zapalić pragnie. Zaszczepienie i rozrost chwały Niepokalanej, zdobycie dusz dla Niej, to zdobycie dusz dla Matki Jezusowej, która królestwo Jezusowe do dusz wprowadzi.
Albowiem gdzie ty wejdziesz, tam łaskę nawrócenia i uświęcenia wypraszasz, przez Twoje bowiem ręce wszelkie łaski z Najsłodszego Serca Jezusowego na nas spływają
Niepokalana to wszechmoc prosząca. Każde nawrócenie i uświęcenie jest dziełem łaski, a Ona Pośredniczką łask wszelkich. Stąd też Ona sama wystarczy, by wszystkie, wszelkie łaski wyprosić i dać. W objawieniu Cudownego Medalika bł. 5 Katarzyna Labouré widziała promienie spływające z kosztownych pierścieni na palcach rąk Niepokalanej. Oznaczają one łaski, którymi Niepokalana hojnie obdarza wszystkich, którzy sobie tego życzą. Podobnie Ratisbonne w widzeniu swoim mówi o promieniach łask.
Dozwól mi chwalić Cię, Panno Przenajświętsza.
Daj mi moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim
Daj mi moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim
Mówi podanie, że Duns Szkot, franciszkanin, idąc w Paryżu na dysputę, w której miał bronić przywileju Niepokalanego Poczęcia na uniwersytecie sorbońskim, przechodził koło figury Matki Najświętszej i modlił się do Niej wspomnianymi słowami. Matka Najświętsza skłoniła swoją głowę na znak potwierdzenia. W pierwszej części tej prośby Duns Szkot zwraca się pokornie do Matki Bożej i prosi, by dozwoliła mu siebie chwalić, uznając tu swoją wielką niegodność do tak wzniosłego dzieła, jakim jest chwalenie Matki Najświętszej. Uznaje, że od Niej ta łaska zależy i wystarczy, by Ona dozwoliła, a powodzeniem jego usiłowania ukoronowane będą.
Druga część jest mocna, bezwzględna, dzielna. Prosi tu o moc do pokonania węża, jako narzędzie w Jej ręku.
Kto więc jest Jej nieprzyjacielem? - To wszystko, co skalane, co nie
prowadzi do Boga, co nie jest miłością; to wszystko, co pochodzi od węża
piekielnego czy kłamstwa i on sam, więc wszystkie nasze wady, wszystkie
winy. Prosimy Ją, by nam dała moc przeciwko nim. Bo po to tylko
istnieją wszystkie nabożeństwa, po to modlitwa, po to Sakramenty h
św., byśmy otrzymali moc do pokonania wszystkich przeszkód w dążeniu do
Boga w coraz gorętszym umiłowaniu, w upodobnieniu się do Boga,
w zjednoczeniu się z Bogiem samym. Jak od Boga wyszliśmy przez
stworzenie, tak i do Boga wracamy; cała przyroda nam o tym mówi,
i gdziekolwiek spojrzymy, tam napotykamy po akcji reakcję równą
i przeciwną, jako echo działalności Bożej i działalności też
w stworzeniu. Na tej powrotnej drodze reakcji istota obdarzona wolną
wolą napotyka na trudności i przeciwności, które Pan Bóg dopuszcza na
to, by bardziej jeszcze wzmóc siłę dążenia tej istoty do Niego. By
jednak istota ta miała dostateczną ku temu siłę, musi się modlić, musi
o tę siłę prosić Tego, który jest Źródłem wszelkiej siły i który
z miłością spogląda na wysiłki swojego stworzenia i pragnie, by ono
szczerze chciało do Niego przyjść i nie szczędzi mu pomocy. I chociaż to
stworzenie, to Jego dziecię drogie, potknie się w drodze, upadnie,
skala, pokaleczy, Ojciec miłościwy i
nie może patrzeć na jego nieszczęście. Zsyła Jednorodzonego Syna swego,
który życiem swoim i nauką wskazuje mu drogę jasną i pewną. Krwią zaś
swoją Przenajświętszą o wartości nieskończonej omywa brud i leczy rany.
By zaś dusza z obawy przed naruszoną sprawiedliwością Bożą nie traciła
nadziei, posyła Bóg uosobienie swojej miłości, Oblubienicę Ducha miłości
matczynej - Niepokalaną, całą piękną bez skazy, chociaż ludzką córę,
siostrę istot ludzkich i Jej zleca szafowanie całym miłosierdziem swoim
względem dusz. Ustanawia Ją Pośredniczką łaski, wysłużonej przez swego
Syna, Matką łaski, Matką dusz z łaski zrodzonych, odrodzonych i wciąż
odradzających się w coraz doskonalszym ubóstwieniu.
O. Maksymilian M-a Kolbe
"1" Zob. Pisma VII, 1169, przyp. 1.
"2" Zob. Pisma VII, 1175, przyp. 2.
"3" Zob. Pisma VII, 1176, przyp. 2.
"4" Zob. Pisma VI, 880, przyp. 4.
"5" Kanonizowana w 1947 r.