POD OPIEKĄ ŚW. JÓZEFA I ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Contemplare et contemplata aliis tradere

Veritas liberabit vos

środa, 6 grudnia 2017

Pierściec: Pielgrzymka do św. Mikołaja

     W dniu dzisiejszym członkowie Bractwa Najświętszych Serc Jezusa i Maryi wybrali się na zmotoryzowaną pielgrzymkę do Sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu, które znajduje się na Śląsku Cieszyńskim. 

     Kult figury św. Mikołaja jest ważny dla historii Pierśćca. Pierwsza kaplica poświęcona św. Mikołajowi powstała prawdopodobnie w XIV wieku. W 1616 r. pożar strawił całą wieś. Z żywiołu uratowano jedynie figurę św. Mikołaja, co uznano za cudowny znak. W 1618 r. protestanci (heretycy) wybudowali nowy kościółek pw. św. Mikołaja, co jest ewenementem w historii rewolucji protestanckiej na Śląsku Cieszyńskim, gdyż luteranie nie dedykują swych świątyń świętym. W 1718 r. kościółek przeszedł z powrotem w ręce katolików. Wkrótce postanowiono wybudować nowy, większy kościół. Świątynia powstała w ciągu jednego roku. Poświęcona została w 1888 roku, a konsekrowana w 1889 r. przez biskupa cieszyńskiego Franciszka Śniegonia. Relikwie świętego z Bari (które trafiły tam z tureckiej Miry w czasie wypraw krzyżowych) przywiózł do Pierśćca w 1964 r. bp Bolesław Kominek.

Powszechny wśród pielgrzymów odwiedzających sanktuarium jest zwyczaj dotykania chusteczkami lub częściami ubrania osób chorych figury św. Mikołaja. W ten sposób proszą o wstawiennictwo świętego i modlą się o uzdrowienie bliskich, co uczynili również członkowie naszej pielgrzymki.

Dziękujemy Ci św. Mikołaju za możliwość odwiedzenia Twojej świętej Osoby.

Deo gratias!