POD OPIEKĄ ŚW. JÓZEFA I ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Contemplare et contemplata aliis tradere

Veritas liberabit vos

czwartek, 2 listopada 2017

Dokąd idziesz i dokąd zajdziesz?Znalezione obrazy dla zapytania piekło i niebo        Jechałem raz koleją ze znajomym, bardzo bogatym, ale niewierzącym panem. Ten żartował sobie ze mnie, mówiąc: „A nuż księże  nieba niema! Wszystkoś na ziemi stracił, a i tam nic mieć nie będziesz“. A ja mu na to: „A nuż, mój panie, niebo jest, kto z nas więcej stracił?“... Tu mi się przypomina wierszyk niemiecki, w którym bezbożnik powiedział do wierzącego chrześcijanina:

O Christ! wie du doch betrogen bist, Wenn der Himmel eine Fabel ist!

Co na polskie znaczy: O chrześcijaninie, jakżeś się zawiódł, jeśli niebo jest bajką!

A na to mu chrześcijanin, odwracając jego słowa, tak odpowiedział:

O Atheist! wie du doch betrogen bist, Wenn die Hölle keine Fabel ist!

Co znaczy: O bezbożniku, jakżeś ty się zawiódł, jeśli piekło bajką nie jest!


Oby tę odpowiedź do rozumu i serca wzięli sobie wszyscy niby niewierzący, którzy tak lekkomyślnie mówią, że nieba niema,— i oby nad nią poważnie się zastanowili, bo jest nad czem się zastanowić!

Dodam tu jeszcze parę przykładów. Św. Augustyn opowiada w listach swoich, że miał zamiar pisać dzieło o niebie. W tym celu chciał się jeszcze poradzić przyjaciela swego, św. Hieronima, i chciał napisać list do niego. Św. Hieronim wtedy już nie żył, o czym św. Augustyn jeszcze nie wiedział. Zaledwie św. Augustyn list swój pisać zaczął, stanął przed nim z nieba św. Hieronim otoczony jasnością dziwnie piękną, i tak przemówił: „Nie myśl o tym, czym jest niebo, ale staraj się być w niebie, bo tam dopiero będziesz mógł wiedzieć, co to jest niebo!“

X.Feliks Cozel T.J. -Dokąd idziesz i dokąd zajdziesz?